Blog

Zasady wypłacania wynagrodzenia

2016-12-09 11:55

Wynagrodzenie to wypłata w formie pieniężnej, w formie świadczeń lub w naturze lub innych ekwiwalentów. Jest ona wypłacana pracownikowi za wykonywaną przez niego pracę. Kiedy powinno zostać wypłacone wynagrodzenie?

 

Przepisy prawa mówią, że wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić co najmniej raz w miesiącu. To jak wypłata wygląda w praktyce zależy od firmy i od ustaleń w umowie. 
Najczęściej wynagrodzenie wypłacane jest maksymalnie do 10 dni od ustalenia jego wysokości. W wypadku, gdy wypłata jest stała, pracownik powinien dostać ją niezwłocznie, to znaczy na koniec miesiąca, lub na początku kolejnego. Kwestia różnicy walut Jeżeli pracujesz na terenie Polski, to Twoja wypłata może być tylko w walucie polskiej. Kiedy jednak pracujesz za granicą, możesz to być waluta obca. Kolejne założenie dotyczy delegacji. Jeśli pracownik przebywa na delegacji, waluta wynagrodzenia powinna zostać odgórnie ustalona między pracodawcą a pracownikiem.

Zobacz jakie zmiany w kwestii wynagrodzeń czekają nas w przysżłym roku.

Podatki

2016-12-02 11:27


O podatku zapewne słyszał każdy z nas, ale nie wszyscy wiedzą o nim wystarczająco dużo, dlatego przybliżymy sobie jego definicję.

Podatek to nic innego jak obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo. Podatek jest wydatkiem: 

- przymusowym, 

- nieodpłatnym, 

- bezzwrotnym, 

- o charakterze powszechnym. 

 

Podatek dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Podatki wykorzystuje się na realizację zadań publicznych. Podatki podzielić możemy na: 

- bezpośrednie 

- dotyczą dochodu lub majątku podatnika, 

- pośrednie - nakładane przedmiot spożycia. 

 

Funkcje: 

- redystrybucyjna 

- podatek stanowi instrument przesuwania dochodów miedzy różnymi grupami społecznymi, 

- fiskalna 

- źródło dochodów państwa, dzięki którym możliwe jest finansowanie wydatków publicznych, 

- stymulacyjna
- państwo wykorzystuje podatki jako instrument oddziaływania na decyzje podmiotów gospodarczych. 

 

Elementy księgi rachunkowej

2016-11-23 11:32

Prowadzenie pełnej księgowości w formie księgi rachunkowej jest jedną z najtrudniejszych metod. Wynika to z tego, że księga rachunkowa jest bardzo rozbudowaną ewidencją księgową w porównaniu do innych form prowadzenia księgowości np. KPiR.

 

Księga rachunkowa składa się z kilku elementów, takich jak dziennik księgowy, księga kont głównych czy wykazu posiadanych aktywów i pasywów. Prowadzenie takiej księgi w większych przedsiębiorstwach w formie papierowej jest obecnie nie możliwe, dlatego prowadzenie pełnej rachunkowości za pomocą systemu komputerowego jest koniecznością!

 

Do elementów wspomnianej księgi rachunkowej zalicza się dziennik księgowy, służący ewidencji operacji gospodarczych, uwzględniający datę, dowód źródłowy oraz sposób ujęcia na kontach księgowych. Natomiast na kontach księgi głównej i pomocniczej wprowadzone do dziennika księgowego operacje ujmuje się kwotowo. Poza tymi elementami w skład księgi rachunkowej wchodzi zestawienie obrotów i sald kont głównych i kont pomocniczych.

Zasada podwójnego zapisu

2016-11-16 10:27

Jedną z najbardziej podstawowych zasad rachunkowości stanowi właśnie zasada podwójnego zapisu. Przedsiębiorcy posługują się nią już od bardzo dawna. Początkowo zapisy pojawiały się na zwykłych kartkach papieru. Zasada podwójnego zapisu polega na planie kont. Jest to lista kont przygotowana na podstawie określonych zasad. Każda transakcja gospodarcza musi zostać zarejestrowana na dwóch kontach. Obligatoryjnie taki zapis musi zawierać wpis tej samej kwoty, który poparty jest dowodem księgowym.

Gdzie stosujemy podwójny zapis?

W księgach głównych - dane zapisywane w nich, dokumentuje się za pomocą konta księgowego dwustronnego. Konto to opiera się na występowaniu po lewej stronie rubryki „Winny”, natomiast po prawej „MA”. Suma wartości zarówno po lewej, jak i po prawej stronie musi być równa. Pozycja dziennika to pojęcie, którym określamy pojedynczy zapis księgowy, odzwierciedlający zaistnienie zdarzenia gospodarczego.

Co daje stosowanie zasady podwójnego zapisu?

Przede wszystkim możliwe jest zachowanie zasady równowagi bilansowej. Zasada ta z kolei zakłada równowartość wartości wszystkich składników majątku w stosunku do sumy wartości źródeł ich finansowania.

Księgowość dla dużych firm

2016-11-09 11:21

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa. O ile małe jednostki mogą zdecydować się na samodzielne jej prowadzenie, tak wielkie korporacje mogą mieć z tym problemy. 

Duże firmy wymagają bowiem prowadzenia księgowości pełnej, co równoznaczne jest z licznymi sprawozdaniami, rozliczeniami oraz wielką biurokracją. Mając na uwadze poważne konsekwencje prawne związane nawet z najdrobniejszymi zaniedbaniami oraz pomyłkami sprawiły, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się przekazanie opieki nad własnymi finansami osobom z zewnątrz. Mogą być to samodzielni księgowi bądź też profesjonalne biura rachunkowe. 

Do zakresu ich obowiązków należy między innymi:
- prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- obsługa płatności bankowych,
- ewidencjonowanie ryczałtowe,
- opracowywanie polityki rachunkowości i inne. 

Skorzystanie z usług tego typu instytucji gwarantuje poprawność, co równoznaczne jest z bezpieczeństwem, a także spokojem.

Narzędzia rachunkowości zarządczej

2016-11-02 13:58

Rachunkowość mimo stereotypowych skojarzeń, prężnie się rozwija i nadąża za następującymi zmianami. Dziedziną, której rozwój można najbardziej zaobserwować jest rachunkowość zarządcza. Zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu jest ogromne. 

Rachunkowość zarządcza w przeciwieństwie do podatkowej równie istotnej, pełni bardzo ważną funkcją z punktu widzenia właścicieli firm. Jej głównym zadaniem jest zbieranie, przetwarzanie i dostarczanie informacji o stanie finansów jednostki gospodarczej, co stanowi podstawę dobrze podjętych decyzji gospodarczych. 

 

Narzędziami rachunkowości zarządczej są: 

- analiza porównawcza pozycji konkurentów, 

- zarządzanie działaniami, 

- rachunek kosztów łańcucha wartości, 

- analiza czynników koszt twórczych, 

- rachunek rentowności klientów, 

- rachunek kosztów cyklu życia, 

- rachunek kosztów docelowych,

- rachunek kosztów jakości, 

- model DuPonta, 

- analiza progowa. 

 

Wskazane narzędzia rachunkowości zarządczej są rozszerzeniem analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zakres ich stosowanie nie obejmuje tylko spraw bieżących, lecz także długofalowe działania, dzięki czemu można je stosować również w analizie strategicznej firmy.

 

Przeczytaj także: Definicja insourcingu

 

Podwójny zapis

2016-10-25 09:17

Zasada podwójnego zapisu stanowi jedną z najstarszych i podstawowych zasad rachunkowości. Pierwsze zapisy dokonywane za pomocą tej metody, dokonywane byłą na zwykłych kartkach papieru.

 

Podwójny zapis opiera się na liście kont przygotowanej w oparciu o poszczególne zasady. Obowiązkowo każda transakcja musi zostać zarejestrowana na dwóch kontach. Zapis taki powinien zawierać poparty odpowiednim dowodem księgowym, wpis takiej samej kwoty.

 

Zasada podwójnego zapisu używana jest przy prowadzeniu ksiąg głównych. Za pomocą konta księgowego dwustronnego dokumentuje się dane zawierane w tych właśnie księgach. Na koncie tym wyróżnić możemy, po lewej stronie rubryki „Winny”, a po prawej „Ma”. Ważne jest, aby zarówno po lewej jak i prawej stronie sumy były równe.

 

Dzięki zasadzie podwójnego zapisu, możliwe jest zachowanie zasady równowagi bilansowej, zakładającej równowartość wartości wszystkich składników majątku w stosunku do sumy wartości źródeł ich finansowania.

 

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej?

2016-10-18 07:35

Wysłanie pracownika w podróż służbową wiąże się z obowiązkiem pokrycia kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z jej odbyciem. Przedsiębiorca musi więc dokonać rozliczenia kosztów podróży służbowej. Szczegółowe zasady rozliczania podróży służbowych określa Kodeks Pracy i to w nim pracodawca może znaleźć wszystkie potrzebne informacje. 

 

Koszty podróży służbowej obejmują:
- dietę, czyli koszt wyżywienia w czasie podróży, 

- wydatki na przejazd (publicznymi środkami przejazdu lub samochodem osobowym w zależności od decyzji pracodawcy), 

- koszt noclegów, w wysokości przedstawionego rachunku lub w przypadku jego braku w wysokości 150% diety, 

- koszty przejazdu środkami komunikacji miejskiej (20% diety), 

- inne udokumentowane wydatki, określone przez pracodawcę i odpowiednio uzasadnione. 

 

Zanim pracownik uda się w podróż służbową, ma prawo ubiegać się przyznanie przez pracodawcę zaliczki na wydatki wiążące się odbyciem podróży.

Minimalna emerytura i renta 2017

2016-10-11 09:16

Emerytura stanowi świadczenie pieniężne, które ma pełnić funkcję zabezpieczenia bytu na starość dla osób, które ze względu na swój godziwy wiek nie są w stanie prowadzić już pracy zarobkowej. Aby otrzymać dane świadczenie konieczne jest wypełnienie także kilku zasadniczych warunków.

Aktualnie minimalna emerytura i renta wynosi 882,56 złotych, co jak nie trudno się domyślić pozwala ludziom starszym bytować na bardzo skromnym poziomie. Rząd niejednokrotnie podkreśla, że czyni wszystko co w jego mocy, aby podnieść standard życia osób starszych, jednak coraz mocniej starzejące się społeczeństwo znacząco utrudnia osiągnięcie tego celu.

Od stycznia 2017 roku minimalne świadczenie emerytalne i rentowe zostanie podniesione do 1 000 złotych. Dodatkowo coroczna podwyżka danych świadczeń nie będzie mogła być niższa niż 10 zł w skali miesięcznej. Osoby, których świadczenia przewyższą jednak 1369 złotych otrzymają podwyżkę zgodną ze wskaźnikiem waloryzacji.

Definicja controllingu

2016-10-04 11:58

Controlling wciąż nie jest do końca dobrze rozumianym przez przedsiębiorców pojęciem. Najprościej rzecz ujmując, jest to opracowany przez daną jednostkę system kierowania posiadanym przedsiębiorstwem. Działania controllingu polegają na ciągłym monitorowaniu funkcjonowania danego przedsiębiorstwa pod kątem realizacji określonych wcześniej celów, a następnie dopasowaniu się przedsiębiorstwa do zmieniających się potrzeb otoczenia i przekazywaniu ich do osób, które zajmują stanowiska zarządzające.

System ten umożliwia wyszukiwanie odpowiednich informacji, a w następnej kolejności na ich podstawie planowanie przedsięwzięć i inwestycji oraz kontrolowanie ich realizacji. W większości przypadków, controlling w firmach wprowadzany jest na potrzeby kadry zarządzającej, która dzięki niemu potrzebuje większej ilości bardzo szczegółowych informacji na temat działalności jednostki, które z pewnością okażą się niezbędne do podjęcia bardzo ważnych i przyszłościowych dla firmy decyzji.

Można zatem stwierdzić, iż działania wywodzące się z controllingu, znajdują się na granicy zarządzania i kontrolowania, ponieważ obejmują:

- określanie firmowych celów do realizacji,

- planowanie sposobów ich realizacji,

- zarządzanie firmowymi finansami,

- kontrolowanie działalności przedsiębiorstwa.

Możemy rozróżnić:

- controlling strategiczny, który nakierowany jest na realizacje zaplanowanych przez przedsiębiorstwo planów długookresowych,

- controlling operatywny, który z kolei dotyczy bieżących spraw związanych z finansowaniem przedsiębiorstwa.

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>