Blog

Przyczyny bankructwa

2017-07-25 10:22

Co roku na polskim rynku upada ogromna ilość przedsiębiorstw. Wiele osób zastanawia się skąd tak wielka fala niepowodzeń. Tymczasem czynniki zazwyczaj są bardzo oczywiste.

 

1. Niewypłacalność

Podstawowy powód bankructwa. Czasem wystarczy nie zapłacić kilku faktur, stracić paru wpływowym klientów lub kontrahentów i koniec. Bardzo często nie są to jednak sytuacje bez wyjścia, jednak wielu przedsiębiorców woli się poddać, znaleźć pracę na etacie i rzucić wszystko to, na co tak długo pracowali.
 

2. Nieodpowiednia branża

Aby dobrze firmę trzeba znać się na rzeczy oraz lubić to co się robi. Bez tego ani rusz. Brak wiedzy nie pozwoli nam rozwinąć firmy ani wybrać rozwiązań, które wzmocnią naszą pozycję na rynku.
 

3. Zbyt szybko…

Bardzo często otwierając firmę zakładamy, że w przeciągu kilku tygodni osiągniemy niewiarygodny sukces. Tymczasem bez pracy nie ma kołaczy. Tylko ciężka, często długoletnia praca zapewni nam zadowalające efekty.

 

Kaucja w ujęciu księgowym i podatkowym

2017-07-18 06:52

Ani w ustawie o rachunkowości ani przepisach podatkowych nie znajdziemy jasnej definicji kaucji. W słowniku języka polskiego termin ten definiowany jest jako suma pieniężna składana w celu gwarancji dotrzymania zobowiązania.

 

Kaucja może podlegać zwrotowi, ale może też być przeznaczona na poczet zapłaty lub stanowić odszkodowanie jeżeli najemca złamie postanowienia umowy.

 

Kaucja nie stanowi obrotu toteż otrzymanie kaucji nie wymusza na przedsiębiorcy obowiązku rozliczenia VAT. Jeżeli kaucja zostanie zatrzymana wówczas przyjmuje ona charakter odszkodowania, co również nie niesie ze sobą obowiązku podatkowego z VAT. 

 

Co więcej, kaucja nie zalicza się też do przychodów, dlatego iż otrzymane pieniądze nie są własnością wynajmującego. Ma ona charakter zwrotny toteż jest neutralna podatkowo. Jednakże w momencie jej zatrzymania będzie stanowiła przychód podatkowy, od którego należy złożyć niezbędne składki. 

Kontrola podatkowa, a kontrola skarbowa

2017-07-11 09:50

Na naszej STRONIE GŁÓWNEJ znajdziesz wiele innych zagadnień z zakresu firmowej księgowości!

 

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością kontroli skarbowej i podatkowej. Wbrew przypuszczeniom wielu jednostek są to dwie różne instytucje, a więc regulują ją różne akty prawne.

 

Kontrola podatkowa

- wszczynana z urzędu przez organ kontroli,

- rozpoczęcie kontroli od 7 do 30 dni po doręczeniu zawiadomienia o kontroli,

- kończy się wraz z doręczeniem protokołu kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

 

Kontrola skarbowa

- przeprowadza ją dyrektor urzędu kontroli skarbowej, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej bądź minister właściwy do spraw finansów publicznych,

- celem jest ochrona ochrona interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa,

- wszczęcie kontroli następuje wyłącznie z urzędu w formie postanowienia,

- data wszczęcia kontroli to dzień doręczenia postanowienia o wszczęciu kontroli,

- organ kontroli skarbowej może przeprowadzić kontrolę podatkową,

- kontrola skarbowa może kończyć się w formie decyzji lub wyniku. 

Decyzją są ustalenia dotyczące podatków oraz opłat i niepodatkowych należności budżetu państwa. Wynikiem z kolei może być przykładowo ustalenie dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi.

Skonto

2017-07-04 06:47

Poznaj skróty obowiązujące w księgowości -> KLIK

 

Skonto to procentowa forma obniżki cen, która udzielana jest od wartości sprzedaży. Zazwyczaj sprzedawca udziela go kontrahentowi, który za towar lub usługę zapłacił przedterminowo gotówką. Skonto ma zatem charakter dobrowolny i warunkowy.

 

Przedsiębiorca ma prawny obowiązek umieszczania informacji o udzieleniu skonta na fakturze. Należy podać wartość procentową udzielonej obniżki, ale także i kwotę, na jaką opiewa zniżka. 

 

Za moment udzielenia skonta uznaje się dzień, w którym dokonano przedterminowej zapłaty. Rozliczenie skonta powinno mieć miejsce w okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce pierwotna transakcja. 

 

Jeżeli podatnik w dniu złożenia deklaracji VAT-7 nie jest pewien, czy kryteria udzielenia skonta zostały spełnione wówczas powinien złożyć deklarację, w której należy wykazać pełne kwoty wynikające z faktury.    
 

 

Księgowość uproszczona

2017-06-27 10:43

Co to jest ?

Księgowość uproszczona to podstawowa forma księgowości prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie, dla małych firm lub takich, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą. Jest to podstawowy sposób rozliczania się z urzędami, oparty na prostych mechanizmach.

Kto może prowadzić ?

Aby prowadzić właśnie ten rodzaj księgowości, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musimy posiadać małą firmę, to znaczy taką, której dochody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył 2 000 000 euro. Może być to także przedsiębiorstwo dopiero rozpoczynające swoją pracę.

Skład księgowości uproszczonej

Formy księgowości, które może wybrać przedsiębiorca to :

- Karta podatkowa

Jest to najprostsza forma odprowadzania podatku dochodowego. Polega na opłacaniu podatku, co miesiąc w ustalonej wysokości, która uzależniona jest od ilości naszych pracowników oraz od wielkości miejscowości, w której naszą firmę prowadzimy. Stawka ta jest niezależna od osiągniętego przez nas przychodu.

- Ryczałt ewidencjonowany 

Jest to podatek, który płaci przedsiębiorca od przychodów swojej firmy, czyli wszystkich wpływów ze sprzedaży. Nie jest on jednak pomniejszony o żadne koszty działalności, niczego nie możemy sobie odliczyć. Stawka podatku w tym przypadku zależy od rodzaju naszej działalności gospodarczej. Jest to forma opłacalna tylko w niektórych przypadkach.

- Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma prowadzenia księgowości. Jest to także sposób zapisu operacji gospodarczych naszej firmy. Księga przychodów i rozchodów jest tak popularna, ponieważ podatek płacimy tylko do osiągniętych zysków, czyli od naszych przychodów, pomniejszonych o ich koszty.

Księgowość uproszczona to prosty i skuteczny sposób na prowadzenie księgowości w firmie. Jeśli spełniamy wszystkie potrzebne warunki, to warto z niej korzystać.

Mała księgowość “Rzeczpospolitej”

2017-06-14 10:12

Nie od dzisiaj wiadomo, iż zmorą każdego człowieka są podatki...

 

Pomijając już fakt, iż jest to obowiązkowa, często nie mała opłata na rzecz państwa, której faktyczne przeznaczenie pozostawia wiele do życzenia, istnieje spory problem z jej rozliczeniem. Biurokracja, liczne nowelizacje polskiego prawa podatkowego w znaczący sposób utrudniają coroczną regulacje zobowiązań. Oczywiście na rynku istnieje wiele firm, które z otwartymi ramionami przyjmują przedsiębiorców, zlecających im swoje finanse. Cóż, ten entuzjazm oczywiście jest uzasadniony. Usługi, które oferują oprócz gwarancji profesjonalizmu, poprawności, bezpieczeństwa i tak dalej charakteryzują się sporą ceną. O ile dużym przedsiębiorcom te koszty mogą wydawać się wręcz nieodczuwalne, to dla niewielkiej działalności taka stawka może okazać się kuriozalna.

 

Z myślą o tych najmniejszych biznesach opracowano program MAŁA KSIĘGOWOŚĆ RZECZPOSPOLITEJ. Jest to wariant idealny dla właścicieli firm, którzy rozliczają się podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub na zasadach ryczałtu dochodowego. Oprogramowanie to umożliwia między innymi na nieskomplikowane wprowadzanie danych księgowych, prowadzenie Ewidencji Przychodów, Ewidencji Wyposażenia, a także prowadzenia kartoteki płac, pracowników oraz tworzenie dokumentów ofert, zamówień i wiele innych. Program ten pozwala zatem zaoszczędzić wiele czasu oraz zagwarantować poprawność swoich rachunków.

Polityka rachunkowości

2017-06-07 08:58

Prowadzenie rachunkowości to w wielu przypadkach dodatkowe utrudnienia dla firm. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które zobowiązane są do prowadzenia pełnej rachunkowości finansowej. To właśnie w takich jednostkach gospodarczych, księgowość stanowi jeden z największych problemów. Wiąże się ona bowiem z bardzo wysokimi kosztami. Zatrudnienie pracownika, a czasem pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie rachunkowości to ogromna kwota, którą przedsiębiorstwo musi wydać na swoją administrację, a nie działalność podstawową. Dodatkowo do prowadzenia księgowości potrzebne są specjalistyczne programy księgowe, których cena też stanowi spory wydatek. Prowadzenie pełnej księgowości w firmie to nie tylko wymienione powyżej koszty, ale wiele innych mniejszych, bądź większych wydatków.

Mimo wielu wad, pełna księgowość ma też zalety. Jej prowadzenie pozwala lepiej kontrolować finanse jednostki i podejmować słuszniejsze decyzje. Ma to największe znaczenie w dużych firmach więc dla takich przedsiębiorstw, to zdecydowanie spora zaleta. Nie jest jednak jedyna. Prowadząc księgowość w formie ksiąg rachunkowych, przedsiębiorstwo ma prawo ustalić własną politykę rachunkowości. Nie polega to na tym, ze wszystko wymyśla się samemu, przyjmując własne zasady, lecz na wyborze rozwiązań dopasowanych jak najlepiej do specyfiki firmy. Chodzi tutaj szczegółowo o wybór – okresu obrachunkowego, metod wyceny aktywów i pasywów, opracowania zakładowego planu kont, sposobu prowadzenia księgi rachunkowej, wyboru systemu ochrony zbiorów danych.

Zadanie ustalenia polityki rachunkowości należy do obowiązku kierownika jednostki, który w tym celu musi sporządzić odpowiednią dokumentację, określającą przyjętą w firmie politykę rachunkowości. W kwestiach nie uregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, firmy mają prawo do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Ile trwa rok podatkowy?

2017-05-31 10:14

Rok podatkowy to okres w przeciągu którego naliczane są podatki. Przez czas ten obliczany jest zysk lub ewentualne straty ponoszone przez danego przedsiębiorcę. Na podstawie tych ustaleń wyznacza się wysokość podatków dochodowych.

 

Rok podatkowy powinien obejmować 12 kolejnych miesięcy. W przypadku osób fizycznych, czas ten zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Osoby prawne są uprawnione do samodzielnego ustanowienia własnego roku podatkowego. Okres rozpoczęcia danego okresu należy wówczas zamieścić w określonych dokumentach, miedzy innymi w statucie firmy.

 

W rachunkowości częściej stosowanym pojęciem jest rok obrotowy, który zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W przypadku otwierania działalności gospodarczej, rok podatkowy obejmuje czas do końca trwającego roku kalendarzowego lub kolejne 12 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

2017-05-24 09:37

Zakładając własną działalność gospodarczą wiele osób podejmuje decyzję, by powierzyć prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Wybór pomiędzy nimi jest jednak trudny. Jest ich tak wiele i trudno wybrać to najlepsze dla firmy...

 

Poszukując najlepszego biura rachunkowego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto najważniejsze z nich:

 

- Czy biuro rachunkowe prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem? Nawiązując współpracę z biurem warto sprawdzić jego wiarygodność, to czy jest zarejestrowane oraz czy posiada obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

 

- Czy kadra biura posiada odpowiednie kompetencje i jak duże ma doświadczenie? Im lepiej wykształcona kadra pracownicza i im większe są jej kompetencje tym lepiej dla księgowości firmy. Wybierając biuro rachunkowe warto jest sprawdzić także czy posiada certyfikat Ministerstwa Finansów.

 

- Czy biuro posiada pozytywne opinie i co Klienci mówią na jego temat? Dużo o tym jakie jest biuro rachunkowe dowiedzieć się będzie można czytając opinie Klientów.

Rachunek przepływów pieniężnych

2017-05-12 09:10

Jednym z niezmiernie ważnych elementów sprawozdania finansowego jest rachunek zysków i strat. Występuje on w każdym sprawozdaniu finansowym. Poza nim w niektórych sprawozdaniach może znaleźć się inny rachunek – rachunek przepływów pieniężnych. Sporządzają go jednostki, których sprawozdanie finansowe poddawane jest badaniu księgowemu.


Rachunek przepływów pieniężnych nazywany może być sprawozdaniem z przepływów pieniężnych lub cash flow. Stanowi rozwinięcie przedstawionych w bilansie informacji o zmianie stanu środków pieniężnych, która dokonała się w czasie roku obrotowego.


Sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych ma na celu ukazanie możliwości jednostki gospodarczej do generowania środków pieniężnych oraz potrzeb w zakresie ich wykorzystania. Rachunek ten powinien ukazywać również stopień płynności finansowej jednostki, aktywność w ściąganiu należności i zdolność do spłaty zobowiązań.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>