Blog

Jak wygląda sprawa zwrotu nadpłaty z US?

2015-07-17 11:43

Każdy podatnik ma możliwość, aby stan realizacji zwrotu podatku sprawdzić w Internecie. Urząd Skarbowy z dokonaniem zwrotów nadpłaty PIT-u ma czas do końca lipca. Jednak termin ten dotyczy deklaracji, które bezbłędne zostały złożone w terminie. Czas realizacji przeciąga się w przypadku deklaracji, które były korygowane lub składane po terminie.

Zwroty dotyczą zleceniobiorców, wykonawców umów o dzieło, osób nieprzekraczających kwoty wolnej od podatku, a także osób, które korzystały z ulg im przysługujących.

Przepisy mówią o tym, że nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od momentu złożenia rocznej deklaracji PIT. W związku z tym osoby, które złożyły dokument regulaminowo, czyli ostatniego dnia kwietnia, zwrot powinny otrzymać do ostatniego dnia lipca. Szybsze rozliczenie następuje w przypadku dokonania rozliczenia za pomocą Internetu przez osoby wielodzietne, gdyż ci podatnicy zwrot otrzymają w terminie 30 dni od złożenia.

PS. Gdybyś nie radził sobie z prowadzeniem księgowości w swojej firmie, rozważ opcję, jaką jest zlecenie prowadzenia księgowości osobie z zewnątrz. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne. Jeśli wciąż się wahasz - sprawdź dlaczego warto zlecić ksiegowość profesjonalnemu księgowemu!

Księgowość pełna, a księgowość uproszczona.

2015-07-08 16:17

Wielu przedsiębiorców wkraczających w świat biznesu zastanawia się, co będzie lepsze dla jego firmy – księgowość pełna czy może uproszczona? Definicje tych dwóch pojęć bardzo często są mylone i zdarza się, że firma prosperująca na małą skalę musi prowadzić pełną księgowość lub na odwrót.

Trzeba wiedzieć, że księgowość uproszczona to podstawowe i proste zasady dotyczące gromadzenia wszelkiego rodzaju danych finansowych, które zostały opracowane przez władze znajdujące się w Urzędzie Skarbowym, w celu uściślenia zobowiązań podatkowych dla małych przedsiębiorców. Księgowość uproszczona została właściwie opracowana po to, aby móc obliczyć podatek, nie obarczając mniejszych przedsiębiorstw skomplikowanymi i kosztownymi zasadami wiążącymi się z księgowością pełną.

W kwestii księgowości uproszczonej, możemy rozróżnić 3 podstawowe formy, do których zaliczają się:
- kartę podatkową, która jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu co miesiąc tej samej kwoty. Wysokość tej kwoty jest ustalana ze względu na ilość mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzona jest firma, ilości zatrudnianych pracowników, a także rodzaju działalności.
- ryczałt ewidencjonowany, który polega na płaceniu określonej stawki podatku w zależności od tego, jaki firma osiągnęła przychód.
- książka przychodów i rozchodów, która polega na spisywaniu i sumowaniu wszystkich przychodów i kosztów w specjalnie przeznaczonej do tego księdze, a następnie opłaceniu podatku od dodatniej różnicy.

Zalety: jej stosowanie w firmie jest nie tylko proste, ale i tanie.
Wady: nie daje faktycznego obrazu sytuacji finansowej firmy.

Pełna księgowość to jak sama nazwa wskazuje, przeciwieństwo księgowości uproszczonej. Jest ona bardzo rozbudowana, wymagająca precyzji i skomplikowanych działań. Wiąże się ona już nie tylko z obliczaniem podatku, ale także do stworzenia rzeczywistego obrazu w kwestii finansów przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego pełna księgowość wiążę się z obowiązkiem ewidencjonowania każdej złotówki, która „przepłynęła” przez firmę + wszelkie operacje bezgotówkowe. Wszelkie zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zostały ściśle opisane w Ustawie o Rachunkowości, co sprawia, że każda firma korzystająca z pełnej księgowości musi trzymać się odgórnie ustalonych zasad.

 

Zalety: jest znakomitym narzędziem do analizy i kontroli sytuacji finansowej firmy.
Wady: zarówno stopień skomplikowania, sformalizowania, jak i koszty prowadzenia są wysokie.

Skorzystanie z biura rachunkowego

2015-03-31 11:16

Jednym z rozwiązań jakie mają do wyboru przedsiębiorcy jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Wybór jest bardzo trudny z uwagi na ogromną konkurencję jaka działa na rynku, podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych prześcigują się w swoich ofertach, aby zachęcić potencjalnych klientów.

Zanim jednak podjęta zostanie ostateczna decyzja warto porównać kilka ofert, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

 

  • zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe,
  • cena usług księgowych,
  • doświadczenia w prowadzeniu działalności,
  • sposób kontaktu z klientem,
  • sposób dostarczania niezbędnej dokumentacji księgowej.
 

Każdy z podmiotów, który zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, która ma na celu zabezpieczenie interesów klientów, o czym warto pamiętać.

Bardzo ważna jest także umowa, która stanowić będzie podstawę współpracy oraz określać prawa i obowiązki każdej ze stron. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości przedsiębiorca ma możliwość na jej podstawie domagać się zadośćuczynienia.

Wszystkie obowiązki jakie wynikają z konieczności rozliczenia księgowego firmy muszą zostać wykonane prawidłowo i w odpowiednim terminie, gwarantuje to firmie spokojne prowadzenie działalności gospodarczej bez zbędnych problemów z instytucjami podatkowymi. Wybór właściwego biura rachunkowego jest więc bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem na wykonanie, którego warto poświęcić czas.

Jaki jest koszt prowadzenia księgowości?

2015-02-23 12:00

Koszt prowadzenia księgowości dla firmy może być bardzo zróżnicowany, wszystko wynika z systemu księgowości jaki ma zastosowanie w przedsiębiorstwie.

W przypadku karty podatkowej nie można mówić o kosztach prowadzenia księgowości, ponieważ podmiot gospodarczy opłaca z góry określoną wartość podatku, jego obowiązkiem jest dokonanie wpłaty w dobrym terminie. 

Dla przypomnienia:

- przedsiębiorca musi uregulować wartość podatku w terminie do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, za grudzień do 28 grudnia

Z kolei w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą pojawić się już jakieś koszty. Do wykonania wszystkich niezbędnych rozliczeń przedsiębiorca może potrzebować programu księgowego, a nawet czasem konieczne jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, które świadczy usługi księgowe. Więc tutaj już koszty prowadzenia księgowości wzrosną, ponieważ konieczne będzie zakupienie programu księgowego lub też opłata abonamentu za usługi wykonywane przez biuro księgowe.

Z największym kosztem prowadzenia księgowości przedsiębiorca ma do czynienia w przypadku prowadzenia w firmie pełnej księgowości. Przedsiębiorca korzysta wtedy najczęściej z pomocy biura rachunkowego lub też zatrudnia w firmie księgowego/księgową. Pojawi się więc koszt wynagrodzenia dla pracownika i związane z tym wydatki lub też konieczność regulowania zobowiązań wobec biura rachunkowego.

W przypadku biur rachunkowych ceny usług księgowych są bardzo różne, wszystko zależy od zapotrzebowania przedsiębiorstwa na usługi księgowe. Pojawia się możliwość skorzystania z ofert specjalnych, które pozwalają na uzyskania preferencyjnych cen prowadzenia księgowości.

Trudno jest określić dla firmy koszt prowadzenia księgowości. Punktem wyjścia, który musi określić przedsiębiorca jest sposób prowadzenia księgowości z jakiego skorzysta firma. Dzięki temu możliwe będzie porównanie cen usług księgowych świadczonych przez biura rachunkowego lub też określenie kosztu zatrudnienia w firmie specjalisty od obsługi systemu księgowego firmy.  

Jaką formę księgowości wybrać dla firmy?

2015-01-20 10:51

Jest to bardzo trudne pytanie, na które ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ dokonanie wyboru odpowiedniej formy księgowości firmy zależy od wielu czynników. Przedsiębiorca jednak musi dokonać wyboru. Na co więc zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest zapoznanie się z przepisami prawnymi, które regulują księgowość firmy. Wybór odpowiedniej formy księgowości może być narzucony odgórnie przez przepisy prawne, przykładem mogą być spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowe, które zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych. W takim przypadku niezbędne jest opracowanie odpowiedniej polityki rachunkowości, która umożliwi optymalizację działalności gospodarczej. Pozostałe jednostki gospodarcze, którym pozostawiony został wybór muszą dobrze zapoznać się z charakterystyką każdej z form księgowości i określić swoje priorytety.

Do wyboru jest kilka uproszczonych form księgowości, nie mogą jednak z nich korzystać wszyscy przedsiębiorcy bo są one ograniczone pewnymi parametrami. Każda z tych form prowadzona jest w zupełnie inny sposób i bierze pod uwagę inne kategorie księgowe. Karta podatkowa uważana jest za najprostszą formę księgowości, ponieważ wymaga odprowadzania odgórnie określonej kwoty bez względu na osiągane wyniki gospodarcze. Z koli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymaga prowadzenie ewidencji przychodów bez brania pod uwagę generowanych kosztów. Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest najbardziej rozbudowaną formą księgowości uproszczonej i wymaga od przedsiębiorców ewidencjonowanie odpowiednich kategorii. Pozostaje jest pełna księgowość, która stanowi bardzo złożony system przeznaczony raczej dla dużych przedsiębiorstw. Podmiot gospodarczy w przypadku takiego systemu musi sporządzać sprawozdania finansowe oraz w wybranych przypadkach poddawać je corocznemu badania.

Przed każdym przedsiębiorcom bardzo trudny wybór. Pomocne może okazać się skorzystanie z pomocy doradcy, który pomoże w wyborze najbardziej odpowiedniej formy księgowości. 

Kto może prowadzić księgowość firmy?

2014-12-19 11:00

Biuro rachunkowe – podmiot, który zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, zgodnie z nowelizacją ustawy z sierpnia 2014 roku biuro księgowe musi spełniać takie warunki jak posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralność oraz mieć podpisaną umowę odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej biura rachunkowe obsługują wiele podmiotów, poruszając się w obrębie wielu zagadnień i oferując swoim Klientom rozbudowane pakiety usług księgowych.

Księgowy lub księgowa – podmiot indywidualny, który zostaje zatrudniony w przedsiębiorstwie najczęściej wyłącznie do celów prowadzenie księgowości firmy. Zajmuje się wykonaniem wszystkich czynności w siedzibie firmy i daje możliwość wglądu do danych finansowych przedsiębiorstwa w każdym momencie. Księgowa lub księgowy może jednak mieć ograniczony zakres wiedzy w obrębie danych działów gospodarki.

Przedsiębiorca – niektóre z form uproszczonej księgowości takie jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy też podatkowa księga przychodów i rozchodów mogą być prowadzone samodzielnie przez przedsiębiorcę. Wymaga to jednak poświęcenia czasu i posiadania odpowiedniej wiedzy.

Rozwiązania mogą być różne, każdy z nich jest dobre, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, który najlepiej wie jakie usługi dla jego firmy będą odpowiednie. Należy przeanalizować wiele czynników, które zminimalizują możliwość popełniania błędu. 

Podejmując ostateczną decyzję przedsiębiorca powinien kierować się optymalizacją działalności gospodarczej. 

Zlecę prowadzenie księgowości

2014-11-10 10:40

Zlecę prowadzenie księgowości firmy ” to ogłoszenie, które coraz częściej pojawia się na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Profesjonalne biura rachunkowe prześcigają się w ofertach, proponują rozbudowane usługi, mimo to przedsiębiorcy mają problem. Dlaczego? Księgowość stanowi bardzo ważny dział przedsiębiorstwa, wiele od niej zależy. Rzetelny obraz jednostki gospodarczej prowadzącej działalność gospodarczą to droga do pozyskanie stałych Klientów a także inwestorów, którzy zainwestują swoje wolne środki finansowe. W przypadku mniejszych jednostek to sposób na przeprowadzenie prawidłowych rozliczeń z organem podatkowym z tytułu podatku dochodowego. Nie ważne jakie priorytety stawiane są działu księgowości musi być ona prowadzony prawidłowy w innym wypadku efektem końcowym będzie zaburzenie prawidłowego funkcjonowania firmy na rynku. Powierzenie księgowości firmy podmiotom zewnętrznym wymaga od przedsiębiorcy podjęcia bardzo odpowiedzialnej decyzji, która przyniesie wielowymiarowe efekty. Nigdy na początku nie można mieć pewności, że wybrało się najbardziej optymalne rozwiązanie, należy bardzo szczegółowo zapoznać się z ofertą. Czas przedsiębiorcy jest cenny, w kwestii wyboru księgowości nie należy jednak go ograniczać.

<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8