Zasada podwójnego zapisu

2016-11-16 10:27

Jedną z najbardziej podstawowych zasad rachunkowości stanowi właśnie zasada podwójnego zapisu. Przedsiębiorcy posługują się nią już od bardzo dawna. Początkowo zapisy pojawiały się na zwykłych kartkach papieru. Zasada podwójnego zapisu polega na planie kont. Jest to lista kont przygotowana na podstawie określonych zasad. Każda transakcja gospodarcza musi zostać zarejestrowana na dwóch kontach. Obligatoryjnie taki zapis musi zawierać wpis tej samej kwoty, który poparty jest dowodem księgowym.

Gdzie stosujemy podwójny zapis?

W księgach głównych - dane zapisywane w nich, dokumentuje się za pomocą konta księgowego dwustronnego. Konto to opiera się na występowaniu po lewej stronie rubryki „Winny”, natomiast po prawej „MA”. Suma wartości zarówno po lewej, jak i po prawej stronie musi być równa. Pozycja dziennika to pojęcie, którym określamy pojedynczy zapis księgowy, odzwierciedlający zaistnienie zdarzenia gospodarczego.

Co daje stosowanie zasady podwójnego zapisu?

Przede wszystkim możliwe jest zachowanie zasady równowagi bilansowej. Zasada ta z kolei zakłada równowartość wartości wszystkich składników majątku w stosunku do sumy wartości źródeł ich finansowania.