Polityka rachunkowości

2017-06-07 08:58

Prowadzenie rachunkowości to w wielu przypadkach dodatkowe utrudnienia dla firm. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które zobowiązane są do prowadzenia pełnej rachunkowości finansowej. To właśnie w takich jednostkach gospodarczych, księgowość stanowi jeden z największych problemów. Wiąże się ona bowiem z bardzo wysokimi kosztami. Zatrudnienie pracownika, a czasem pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie rachunkowości to ogromna kwota, którą przedsiębiorstwo musi wydać na swoją administrację, a nie działalność podstawową. Dodatkowo do prowadzenia księgowości potrzebne są specjalistyczne programy księgowe, których cena też stanowi spory wydatek. Prowadzenie pełnej księgowości w firmie to nie tylko wymienione powyżej koszty, ale wiele innych mniejszych, bądź większych wydatków.

Mimo wielu wad, pełna księgowość ma też zalety. Jej prowadzenie pozwala lepiej kontrolować finanse jednostki i podejmować słuszniejsze decyzje. Ma to największe znaczenie w dużych firmach więc dla takich przedsiębiorstw, to zdecydowanie spora zaleta. Nie jest jednak jedyna. Prowadząc księgowość w formie ksiąg rachunkowych, przedsiębiorstwo ma prawo ustalić własną politykę rachunkowości. Nie polega to na tym, ze wszystko wymyśla się samemu, przyjmując własne zasady, lecz na wyborze rozwiązań dopasowanych jak najlepiej do specyfiki firmy. Chodzi tutaj szczegółowo o wybór – okresu obrachunkowego, metod wyceny aktywów i pasywów, opracowania zakładowego planu kont, sposobu prowadzenia księgi rachunkowej, wyboru systemu ochrony zbiorów danych.

Zadanie ustalenia polityki rachunkowości należy do obowiązku kierownika jednostki, który w tym celu musi sporządzić odpowiednią dokumentację, określającą przyjętą w firmie politykę rachunkowości. W kwestiach nie uregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, firmy mają prawo do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.